UNESCO Projekt

Během září 2023 jsme se v některých skupinách němčiny a francouzštiny zaměřili na poznávání kulturního dědictví ČR na seznamu UNESCO. Věnovali jsme se tak dalšímu z témat, která vyhlásila komise UNESCO a která poté byla kolegy prezentována na Valném shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v Ostravě. Se studenty jsme si v hodinách vysvětlili pojem UNESCO a porovnali s francouzským OUNESC. Poté studenti našli jednotlivé památky v ČR a ve skupinkách vyhledávali informace k vybraným místům, která pak formou PP prezentace představili svým spolužákům francouzštinářům a v rámci Evropského dne jazyků je představili i němčinářům. V hodinách němčiny studenti přiřazovali názvy všech 16 míst k fotografiím a popiskům v němčině, hledali je na mapě, odhadovali na neobvyklých záběrech na plakátu, absolvovali kvíz. Po domácí přípravě prezentovali svým spolužákům (a poté i francouzštinářům) PowerPointové prezentace či krátké informace ve Wordu k vybraným místům. 18. 9. 2023 byla na seznam UNESCO připsána 17. česká památka, se kterou jsme se také seznámili. Jde o Žatec a krajinu žateckého chmele.

 

Zapojili jsme se do nového pilotního projektu, který se týká přeshraničních památek světového dědictví UNESCO. Semilské gymnázium je členem sítě přidružených škol UNESCO (ASP-net UNESCO) již od roku 1990. Do projektu jsme se přihlásili jako jedna ze tří škol z České republiky. Autorem projektu je paní Prof. Dr. Marie -Theres Albert z IHS (Institut Heritage Studies) při IAB v Berlíně (Internationale Akademie Berlin), podporu projektu vyjadřuje také Ministerstvo zahraničních věcí ČR, např. vedoucí tajemník Sekretariátu České komise pro UNESCO Ing. René Zelený. Kolegyně Mgr. Vojtová a Mgr. Kubíková se v lednu zúčastnily úvodní konference v Drážďanech, která byla určena pro tzv. přidružené školy UNESCO ze Saska (Spolková republika Německo), z  Polska a z České republiky. Všichni se zde seznámili s hlavními myšlenkami projektu, který posléze ukáže možnosti i v dalších evropských zemích.

Jde o vytvoření nové digitální platformy UNESCO, kam žáci zúčastněných škol umisťují svá videa, která o jednotlivých památkách světového dědictví natočili. K tomu připraví společně s učiteli pracovní listy, umožňující učitelům a žákům na celém světě seznámit se s jednotlivými památkami očima svých vrstevníků. V březnu proběhlo v Berlíně pracovní setkání vyučujících ze všech třech zemí, kterého se zúčastnili Mgr. Vojtová a Ing. Štěpnička. Jeho účelem byla příprava žákovských workshopů v Krušných horách, kde poté pracovali čeští a němečtí studenti, a v Bad Muskau, kam jeli polští a němečtí studenti. Z každé ze zúčastněných škol jeli 3 žáci a 1 vyučující, hlavním komunikačním jazykem byla angličtina. Naše žákyně z kvarty (Ema Brillová, Anna Marie Jelínková, Pavlína Petráčková) doprovodila do Annabergu na německé straně Krušných hor Mgr. Kubíková a to ve dnech 23.6. -26.6.2019. Ve 3 smíšených skupinkách vytvořili videa – interwiew s rodilými mluvčími, která jsou již k dispozici na stránkách projektu. Celoroční projekt byl ukončen v prosinci mezinárodní dvoudenní konferencí Berlíně.