Hexenbrennen - Hexentanzplatz im Harz

Oberwieraer Hexenbrennen

Frohe Ostern!

Osterbräuche: Traditionen in Deutschland und weltweit

 

Školního kola olympiády z němčiny se zúčastnilo ve čtvrtek        5. 12. 2024 ve 2 kategoriích   21 studentů, kteří soutěžili ve čtyřech disciplínách. V kategorii SŠ zvítězila Karolína Brabencová (3. ročník), 2. místo obsadila Naděžda Geciová (5.0) a na 3. místě byla Eliška Mařatková (6.0). V kategorii VG II. se na 1. místě umístil Kajetán-Václav Pokorný (4.0), na 2. místě Karolína Soukupová (3.0), na 3. místě Klára Mužíčková (4.0). Všem gratulujeme!

 

26. září je Radou Evropy už od roku 2001 vyhlášen jako Evropský den jazyků. V minulých letech jsme k této příležitosti připravovali do spojených hodin němčiny a francouzštiny různé jazykové aktivity. Letos (2024) jsme pozvali studenty ve 3 skupinách do auly, kde jsme je seznamovali s institucemi Rady Evropy, Evropské rady a organizátora Evropského dne jazyků z Grazu (Rakousko), jehož webové stránky jsou k dispozici ve 42 jazycích. Studenti poté absolvovali náš kvíz v Kahootu. Na závěr hodinového setkání jsme si společně zazpívali kánon v němčině, francouzštině a angličtině.

                                                                                                                    

Během září 2023 jsme se v některých skupinách němčiny a francouzštiny zaměřili na poznávání kulturního dědictví ČR na seznamu UNESCO. Věnovali jsme se tak dalšímu z témat, která vyhlásila komise UNESCO a která poté byla kolegy prezentována na Valném shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v Ostravě. Se studenty jsme si v hodinách vysvětlili pojem UNESCO a porovnali s francouzským OUNESC. Poté studenti našli jednotlivé památky v ČR a ve skupinkách vyhledávali informace k vybraným místům, která pak formou PP prezentace představili svým spolužákům francouzštinářům a v rámci Evropského dne jazyků je představili i němčinářům. V hodinách němčiny studenti přiřazovali názvy všech 16 míst k fotografiím a popiskům v němčině, hledali je na mapě, odhadovali na neobvyklých záběrech na plakátu, absolvovali kvíz. Po domácí přípravě prezentovali svým spolužákům (a poté i francouzštinářům) PowerPointové prezentace či krátké informace ve Wordu k vybraným místům. 18. 9. 2023 byla na seznam UNESCO připsána 17. česká památka, se kterou jsme se také seznámili. Jde o Žatec a krajinu žateckého chmele.

 

Evropský den jazyků se slaví každoročně 26. září na základě prohlášení Rady Evropy z roku 2001. Cílem svátku je propagovat jazykovou a kulturní rozmanitost a podporovat celoživotního učení cizích jazyků v zemích Evropy. Každý rok v hodinách němčiny se studenty zkoušíme štěstí v kvízu, který najdeme na webových stránkách Goethe Institutu Praha, ale zkoušíme i některé další jazykové aktivity. Letos (2023) jsme se spojili s francouzštináři a ve vybraných třídách jsme se vzájemně učili kousíček z jazyka“ těch druhých“. Šlo například o krátké dialogy, porovnání výrazů v češtině, které jsou podobné či stejné v němčině a francouzštině, naučili jsme se písničku v obou jazycích, našli jsme nejdelší slovo a zkusili jazykolamy, porovnali jsme slovní zásobu v tématech rodina, město a číslovky.

 

Od září 2023 zavádíme postupně nové digitální učebnice. V sekundě začínáme s učebnicí „Beste Freunde PLUS“, v 1. ročníku a kvintě s učebnicí „direkt interaktiv“.

 

 Jahrgangsarbeiten 2021/2022                        

     Adidas versus Puma - Erfolg und Probleme einer Familie

 
  •    Herbst 2021: Tandem Unterricht                                              Deutsch - MusikBeethoven pracující na Missa solemnis, obraz Josepha Stielera z roku 1820

    • Der Schriftsteller Jaroslav Rudiš aus Lomnice nad Popelkou und Berlin

    • Autorenlesung 3.11.2021 in unserer Schule

         Preise für das Buch "Winterbergs letzte Reise"

           

    • Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění

      Ab März 2020 COVID-19!!!                                                teilweise Online-Unterricht

     
  •  

 exkurze do Budyšína (Bautzen)

- jazyk a tradice Lužických Srbů

Na setkání přidružených škol UNESCO bylo vyhlášeno téma "Malé evropské jazyky". Mezi ně patří i lužická srbština.

Pro naše studenty němčiny jsme proto připravili jednodenní exkurzi do Budyšína (Bautzen), centra Horní Lužice (Oberlausitz), kde jsme na několika místech poznávali jazyk a tradice Lužických Srbů (Lausitzer Sorben), slovanské menšiny na území Německa.

Exkurze se uskutečnila v úterý 4.6. Navštívili jsme gymnázium,
kde se v lužické srbštině vyučuje, sídlo lužickosrbských spolků "Haus der Sorben" a nakladatelství, vydávající noviny,
časopisy i knihy.

 

Leipziger Buchmesse

vom 21. bis 24. März 2019

Das Frühjahrsereignis der Buch- und Medienbranche für Leser, Autoren und Verlage

https://www.leipziger-buchmesse.de/

 

Der Schriftsteller Jaroslav Rudiš aus Lomnice nad Popelkou -

nominiert auf den Preis der Leipziger Buchmesse

für das Buch "Winterbergs letzte Reise"

(Luchterhand Literaturverlag)


 

 

 


 

 

 

 

           

 

 

Neuigkeiten

Diese Rubrik enthält keine Artikel.


Erstellen Sie Ihre Website gratis! Webnode